Hel wczasy nad morzem

Hel to miasto w województwie pomorskim, które położone jest nad Morzem Bałtyckim.
Hel wywodzi się z miasta o tej samej nazwie, które na skutek zmiany linii brzegowej zostało zatopione przez wody Zatoki Puckiej.
W 1417 roku zbudowano kościół św. Piotra, patrona rybaków jednakże Hel doświadczył okresu wzrostu, ale później ustąpił miejsca szybciej rosnącemu miastu Gdańsk.
Współczesne miasto powstało jako osada zwana wówczas Nowym Helem, do której mieszkańcy pobliskiego Starego Helu emigrowali z powodu kłopotów gospodarczych miasta, którą zwano wówczas Nowym Helem.
Upadek został powstrzymany w 1893 roku, kiedy we wsi został zbudowany port rybacki, który stanowił on schronienie dla statków rybackich, stał się też popularnym celem wycieczek weekendowych dla mieszkańców Gdańska i Sopotu.

Warto odwiedzić Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to fakarium stanowiące część placówki naukowo-badawczej znajdującej się w Helu. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami.
Następnie warto zwiedzić Latarnię Morską, która znajduję się na polskim wybrzeżu, a budowę pierwszej latarni morskiej na Helu rozpoczęto w 1806 roku, którą ukończono po 20 latach w 1826 roku. W 1926 roku zainstalowano tam lampę naftową z czterema soczewkami, a w 1929 roku latarnię otynkowano i pomalowano w biało-czerwone pasy. W 1938 roku zainstalowano na latarni żarówkę elektryczną o mocy 3000W. W czasie obrony Helu latarnia na rozkaz komandora Włodzimierza Steyera za zgodą Dowództwa Floty wysadzono w powietrzę latarnię dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii.
Dom Morświna to muzeum dedykowane bałtyckim morświnom otwarte 5 września 2015 roku. Muzeum prezentuje gabloty oraz tablice zawierające informację o biologii i współczesnych problemach dotykających te zwierzęta.