Polanica Zdrój

Polanica Zdrój

Polanica-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona na wysokości 380 – 410 m n.p.m. Uzdrowisko położone jest w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, a otaczają je malownicze góry – Sudety. Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o uzdrowiskowym charakterze jest klimat z łagodnymi zimami i dość ciepłym i słonecznym latem. Znaną atrakcją jest Szczeliniec Wielki, jest  najwyższym (919 m) szczytem Gór Stołowych i zarazem ich najatrakcyjniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem. Miasto posiada bogatą bazę noclegową i liczne atrakcje, ciekawe szlaki piesze i rowerowe co przyciąga turystów o każdej porze roku.
Szlak turystyczny prowadzi po płaskim, spękanym wierzchołku przez piaskowcowe tunele i obok fantazyjnych skalnych form, które przybrały postać m.in. Wiewiórki, Małpoluda czy Słonia. Wart uwagi jest również Szynobus kolei Dolnośląskich. Atrakcyjny pod względem krajobrazowym oraz turystycznym, 30 minutowy przez malownicze tereny Obniżenia Dusznickiego z widokami na Szczeliniec, Góry Stołowe, wiadukt kamienny w Lewinie Kłodzkim  – naprawdę warto zmienić autko na pociąg i rokoszować się widokami! Dla rodzin z dziećmi polecamy Mini Euroland czyli Park Miniatur, który znajduje się w sąsiednim Kłodzku. To obiekt o powierzchni 20 tys. m² liczący obecnie ponad 30 miniatur wzorowanych na słynnych budowlach z całego świata, a zwłaszcza Europy i Dolnego Śląska. Można tam podziwiać kultowe budowle m.in. takie jak drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny, wrocławski Ratusz, czy też ogromna makieta Twierdzy Kłodzkiej. Warto wybrać się do parku zdrojowego, to uzdrowisko które posiada piękne alejki spacerowe, wiosną i latem a także jesienią, kiedy kolory się przeplatają jest tu pięknie. Jeśli planujesz aktywnie spędzić czas w Polanicy na pewno się nie zawiedziesz. Numerem jeden jeśli chodzi o atrakcje Polanica-Zdrój są Błędne Skały. Jest to zespół bloków skalnych tworzących malowniczy labirynt typu miasto skalne, położony w Górach Stołowych i obejmujący szczyt Skalniaka. Po drodze można zobaczyć m.in. rzadkie, objęte ochroną gatunki roślin i zwierząt. Osoby lubiące aktywność mogą ruszyć na górski szlak lub w skałki doskonałe do uprawiania wspinaczki. Polanica Zdrój to uzdrowisko podgórskie, którego klimat stwarza dogodne warunki do leczenia chorób układu krążenia, chorób reumatycznych oraz górnych dróg oddechowych. Sanatorium Wielka Pieniawa to najbardziej znane sanatorium w Polanicy Zdroju. Kuracjusze mogą skorzystać z wielu zabiegów przyrodoleczniczych.