Mikołajki wczasy na nad jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim

Mikołajki usytuowane są w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, które położone są nad jeziorem Tałty i Jeziorem Mikołajskim. Mikołajki uchodzi za żeglarską stolicę Polski, które znajduję się w samym centrum europejskiego szlaku wodnego.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1444 roku, ale prawa miejskie otrzymały dopiero w 1726 roku od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I.
Pewnie zastanawiacie się skąd taka nazwa, a mianowicie pochodzi ona od patrona kościoła św. Mikołaja.
Mikołajki noclegi przyciąga turystów każdego lata i stanowi wspaniałą bazę wypadową do rejsów po jeziorach oraz panują tu świetne warunki do uprawiania wielu sportów wodnych. Zwłaszcza Mazury domki cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
W Mikołajkach znajduję się bardzo rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, dzięki czemu każdy turysta bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Warto odwiedzić Wioskę Żeglarską, gdyż znajduję się tam port, który jest jednym z największych w rejonie. W sezonie letnim turyści pragną samodzielnie wypłynąć w rejs po okolicznych jeziorach i tutaj właśnie mają taką możliwość.
Muzeum reformacji polskiej to pierwsze w kraju muzeum poświęcone historii polskiej reformacji, a w jego posiadaniu znajdują się unikatowe zbiory zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach do roku 1945.
Ulica Michała Kajaki to najstarsza i najdłuższa ulica w mieście, która ciągnie się na długości 2,5km, a co ciekawsze znajdują się przy niej domy pochodzące z początku XX wieku .
Tropikana Aquapark znajduję się w Mikołajkach w hotelu Gołębiewski i jest to park wodny, który będzie idealną rozrywką dla każdego. Znajdziemy tam baseny, brodziki dla dzieci, sauny, jaskinię solną, siłownię, zjeżdżalnię oraz wiele innych.
Wioska Galindów nie znajduję się co prawda w Mikołajkach, bo jest oddalona o 12km, ale warto odwiedzić to miejsce chociażby o jej piękne położenie w malowniczych lasach Puszczy Piskiej. W wiosce znajdują się domy Galindów, leśne uroczyska, których celem jest odtworzenie życia dawnych mieszkańców Prus.
Fontanna z wizerunkiem Króla Sielaw znajduję się w samym sercu Mikołajek na Placu Wolności. Ryba, która mieści się na fontannie jest jednocześnie herbem miasta, a legenda, która jest przekazywana od wielu lat głosi, że Król Sielaw był władcą okolicznych wód i jednocześnie przyczyną zarówno głodu jak i dobrobytu mieszkańców Mikołajek.
Plac Wolności w Mikołajkach to jeden z głównych punktów na mapie miasta. Otaczają go stare kamieniczki, których partery zajmują często klimatyczne kawiarnie i restaurację, a przy placu znajduję się także zabytkowy hotel Mazur.
Kościół Ewangelicki p.w. Świętej Trójcy w Mikołajkach zbudowano w latach 1841-1842 według projektu architekta Fryderyka Schinkla, a zaraz przy budynku znajduję się jedno z naciekawszych mazurskich muzeów  o którym wspomniałam wcześniej. Świątynia posiada swój własny skarbiec, w którym przechowuję się zabytkowy kielich mszalny z 1772 roku.