Ciekawostki o Mazurach

Mazury to prawdziwie zaskakujący region i to nie tylko pod względem ilości jezior czy zapierających dech w piersiach krajobrazów.
Mazury to piękna przyroda oraz wypoczynek nad jeziorem, blisko lasu, natury. Mazury mają w sobie wiele tajemnic, dlatego też każda wycieczka, może zachować. Wybierając Mazury domki nad jeziorem, każdy może poczuć ten wspaniały klimat jaki tu panuje. Szczególnie Mazury domki należą najbardziej popularnych wybieranych przez wczasowiczów na letni wypoczynek.

Wydaje ci się, że o Mazurach wiesz już wszystko? Kilka ciekawostek może cię zaskoczyć.

Skąd właściwie wzięła się ta nazwa? Pochodzi ona od przedrostka,,maz’’, który oznaczał,,smolić’’. Połączenie przedrostka,,maz’’ z przyrostkiem,,ur’’ stworzyło określenie, którym nazywało się smolarzy, którzy zamieszkiwali leśne tereny w regionie jezior i to właśnie od nich mamy dzisiejsze określenie Mazury.
Mazury potocznie określa się mianem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Na Mazurach można doliczyć ok. 2 600 jezior.

  • Na Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce. To oczywiście Śniardwy blisko popularnej miejscowości Mikołajki o powierzchni aż 113,8 km2. W Krainie Wielkich Jezior leży również najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, którego długość to ok. 27,45 km.

  • Tarpany to wymarły ponad 200 lat temu gatunek dzikich koni. Obecnie można jeszcze spotkać potomków właśnie na Mazurach. Na półwyspie Popielińskim w naturalnych warunkach żyją 4 tabuny koników polskich.
  • To właśnie tutaj, w trakcie II Wojny Światowej powstał jeden z najbardziej znanych bunkrów na świecie Wilczy Szaniec, czyli bunkrze Adolfa Hitlera. Warto choć raz w życiu zobaczyć tego ufortyfikowanego kolosa z betonu, w którym przywódca nazistów przeżył atak na swoje życie.

W miejscowości Ropa znajduje się rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheita. Grobowiec wzorowany jest na podstawie egipskich piramid i ma aż 16 metrów wysokości. Jest to oczywiście pomniejszona wersja piramidy Cheopsa

Mazury, to tereny na których historia odcisnęła się mocno. Grunwald, czy Wilczy Szaniec, to tylko niektóre z przykładów historycznych miejsc na Mazurach, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Grunwaldu, gdzie w 1410 roku odbyła się pamiętna, bitwa oraz Wilczy Szaniec, czyli znajdująca się w środku lasu kwatera Hitlera.

w miejscowości Gołdap na Mazurach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Na czym polega konkurs? Wystarczy przez 5 sekund krzyczeć do specjalnej aparatury.

Żywkowo nazywana została bocianią wsią. Co roku do tego urokliwego miejsca przylatuje blisko 100 bocianów. Jeśli chcesz zobaczyć bociany z bliska, najlepiej obserwować je ze specjalnej platformy widokowej w Żywkowie.
Mazury noclegi to świetne miejsce, na aktywny wypoczynek. Noclegi na Mazurach oferuję wiele miejsc noclegowych takich jak domki, pokoje, wille, apartamenty, hotele, czy agroturystyka, noclegi nad jeziorem.

Na Mazurach znajduje się najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie schodzą się granice trzech państw – Litwy, Rosji i Polski.

Na terenie Puszczy Boreckiej na Mazurach znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów. Jest to drugi co do wielkości ośrodek tego typu w Polsce. Największą atrakcją dla turystów jest możliwość oglądania z platformy widokowej żubrów np. podczas karmienia.