Świeradów-Zdrój uzdrowisko

Świeradów-Zdrój  to miasto uzdrowiskowe w województwie dolnośląskim, które położony jest w Górach Izerskich. Pierwsza wzmianka o Świeradowie pochodzi z 1524 roku, a pierwszy dom zdrojowy wybudowano w 1795 roku. Był jednym z pierwszych uzdrowisk, gdzie poza funkcją wprowadzono kąpiele w wywarze z kory świerku i w borowinie. Pierwszy raz wspomniano o wodach leczniczych w książce berlińskiego lekarza Leonarda Thurneyssera z 1572 roku.
Warto zobaczyć Czarci Młyn, który wybudowany został pod koniec XIX wieku i napędzany jest systemem wodnym. Podczas zwiedzania możemy zapoznać się z procesem wypieku chleba w starym piecu. Następnym miejscem będzie Dom Zdrojowy, który wybudowany został w XIX wieku i jest obowiązkowym budynkiem w każdym uzdrowisku. Wieczorami Dom Zdrojowy zamieniany jest w salę balową lub koncertową i istnieje możliwość zorganizowania tutaj prywatnego bankietu czy wesela. Dość ciekawym miejscem będzie Mini Muzeum Szachów , gdzie możemy zapoznać się z prywatną kolekcją właściciela, który jest wieloletnim szachistą. W skład kolekcji wchodzi ogromna liczba figur szachowych czy też plansz. Następnie polecam skorzystać z Kolei Gondolowej, która jest świetną atrakcją i jest dostępna przez cały rok. Jej budowa rozpoczęła się w 2007 roku, a skończyła się zaś w 2008 roku. Uzdrowisko Świeradów Zdrój-Czarniawa było znanym na całą Europę uzdrowiskiem i przyjeżdżało tutaj bardzo wiele osób. W związku z tym budowane były budynki specjalnie pod ich potrzeby, a obecnie znajduję się tutaj pijalnia wody, która ma bardzo pozytywne właściwości dla ludzkiego organizmu. Równie pięknym miejscem jest Wodospad Kwisa, który jest sztucznym wodospadem położonym w bardzo malowniczym miejscu doliny rzeki Kwisy. Wodospad jest idealnym miejscem dla osób, które morsują i uwielbiają kąpiele w zimnej wodzie.