Zalewy Góry Świętokrzyskie

Zalewy Góry Świętokrzyskie

Dzięki pieniądzom unijnym oraz środkom własnym miasta i gminy Bodzentyn noclegi oddano w roku 2005 piękny obiekt wypoczynkowy. Tak eleganckiego kąpieliska może pozazdrościć każda inna gmina. Cysta woda, plaża z kilkoma ratownikami, czysty piasek, sprzęt pływający, wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Można się opalać, wybrać na spacer i dobrze zjeść. Z dużego i dobrze zorganizowanego parkingu można wejść na pomost, z którego jest wspaniały widok na całą okolicę i zbiornik. Wzdłuż brzegu ułożona jest z kostki brukowej ścieżka, która prowadzi między wodą a łanami zbóż. Co rusz są nowe, wygodne ławeczki. Przy każdej stoi kosz na śmieci z czystym workiem. Można zatrzymać się w dowolnym miejscu, rozłożyć kocyk i poopalać się.

Ciekoty i przełom rzeki Lubrzanki

Góry Świętokrzyskie noclegi

Lata dziecięce i młodzieńcze spędził tu Stefan Żeromski; tzw. „Żeromszczyzna” jest obecnie terenem rekreacyjnym z niewielkim zbiornikiem wodnym, letnią kawiarnią i miejscem, gdzie można postawić namiot…
Lata dziecięce i młodzieńcze spędził tu Stefan Żeromski. Upamiętnia ten fakt kamienna tablica.
Tak zwana „Żeromszczyzna” jest obecnie terenem rekreacyjnym z niewielkim zbiornikiem wodnym, letnią kawiarnią i miejscem, gdzie można postawić namiot.
Przez Ciekoty Święta Katarzyna noclegi prowadzi znakowany szlak turystyczny koloru niebieskiego – z Cedzyny (11 km) do Świętej Katarzyny (6 km) i dalej do Bodzentyna (14 km) i Wąchocka (34 km).
W odległości 2 km znajduje się malowniczy przełom rzeki Lubrzanki pomiędzy górami Radostową i Klonówką, przez które prowadzi główny szlak świętokrzyski koloru czerwonego. Na stokach góry Klonówki (tak zwana Ameliówka) znajdują się trzy obiekty hotelarskie.

Dojazd do Ciekot i Ameliówki autobusami miejskimi nr 10 i 38.

Zalew w Cedzynie
Cedzyna – zbiornik wodny o powierzchni 56 ha z plażą i ośrodkiem sportowym. Wspaniałe miejsce dla amatorów żeglarstwa i wędkarstwa. Na plaży zjeżdżalnia, plac zabaw dla dzieci, duży parking, doskonała baza gastronomiczna.